I. Magyar Gyermek és Ifjúsági Országgyűlés
Az I. Magyar Gyermek és Ifjúsági Országgyűlésen vett aktívan részt iskolánk felső tagozatos diákja – Üveges Anna Rebeka
A Gyermekek Világnapjának méltó megünneplésének alkalmából a Magyar Országgyűlés és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) először hirdetett pályázatot 8-18 év közötti gyermekek részére „Milyen rendeletet hoznék, ha miniszter lennék?” címmel. A megadott határidőre több száz munka érkezett az NGYSZ címére.
Én a munkámban négy, véleményem szerint, azonnali orvoslást igénylő problémát taglaltam röviden: gyermekek védelme, állatkínzás, kábítószerek és a dohányzás.
Az első válogatás után, a jól sikerült munkák szerzői, közöttük én is, lehetőséget kaptunk arra, hogy a – pályázatuk alapján – két kérdést fogalmazzunk meg az illetékes miniszter/államtitkár felé. Én is így tettem, és a gyermekek védelmére vonatkozó felvetésemmel bekerültem azon 29 gyermek közé (Budapestről mindössze hárman kaptunk erre lehetőséget!), akik a kérdésüket nyilvánosan is feltehették az illetékes államtitkárnak/miniszternek.
Kérdésem a következő volt:
„Tisztelt Államtitkár Úr! A gyerekeknek gyakran gyors segítségre van szükségük (testi-lelki erőszak, gyermekkereskedelem, prostitúcióra való kényszerítés). Milyen törvénymódosításokat tervez a kormány, hogy a veszélyben lévő gyermekek ügyei és kimentésük a bajból a jövőben ne húzódjon el hónapókig, néha évekig.”
Így, tehát, 2011. szeptember 20-án, 212 gyerekkel együtt (65 hazai és a határon túlról további 6 településről) részt vettem az I. Magyar Gyermek és Ifjúsági Országgyűlésen az Országház Felsőházi üléstermében. Egy élmény volt ez gyermeknek, felnőttnek egyaránt.
Nagyon sok jó kérdés hangzott el a következő témakörökből: oktatás, gyermekek védelme, munkanélküliség, mezőgazdaság, környezetvédelem, egészséges életmód, stb. A kapott válaszok elfogadásáról minden esetben szavaztunk.
Több mint érdekes volt kicsit belekóstolni a Parlament falai mögött zajló életbe.
Szerintem, és az ott lévő fiatalok véleménye is az volt, hogy ez egy fantasztikus kezdeményezés, amelynek biztosan lesz folytatása.
A magam részéről büszke voltam, mert úgy éreztem, hogy valamilyen módon az iskolát is képviselem.
„A Gyermekek Világnapját az 1920-as évektől Németországban és Ausztriában szeptember 20-án kezdték el ünnepelni, amely hagyomány egyre jobban elterjedt és ma már szinte a világ minden országában megemlékeznek róla.
Ezen a napon a gyermekekre gondolunk, az ő támogatásukra, jogaik védelmezésére, lehetőségeikre, jövőjükre, és arra is, hogy mi milyen országot, világot adunk át nekik, ahol majd ők döntenek a mi nyugdíjas éveinkről.” (idézet az NGYSZ honlapjáról)
Budapest, 2011. október 11.