2012. október 22.
A Tiszalöki Vízerőmű

A vízerőmű (duzzasztómű) olyan erőmű, mely a vízi energiát hasznosítja. A vízi energia megújuló energia, nem szennyezi a környezetet és nem termel sem szén-dioxidot, sem más, üvegházhatást kiváltó gázt. A világ vízerőműveinek összteljesítménye mintegy 715 000 MW, a Föld elektromos összteljesítményének 19%-a (2003-ban 16%-a), a megújuló energiahasznosításnak 2005-ben a 63%-a.

A vízi energiát leggyakrabban egy g
áttal elrekesztett folyó vagy patak vizének felhasználásával vízturbinák és elektromos generátorok nyerik ki és villamos energia formájában szállítják el.

Ebben az esetben a hasznosított energia mennyisége az átömlő víz mennyiségétől és a víz forrása és a víz kilépése helyének magasságkülönbségétől függ. Ezt a magasságkülönbséget esésnek nevezik. A po
tenciális energia egyenesen arányos az eséssel. A rendelkezésre álló esés jó kihasználása különleges csővezetékekkel és turbinakonstrukciókkal oldható meg.

 A Tiszalöki Vízerőmű első blokkját 1956. szeptember 22-én helyezték üzembe és kapcsolták először az országos villamos hálózatra.

Az építés terve már 1863-ban megfogalmazódott. Az eredeti elképzeléseknek megfelelően a tiszalöki duzzasztómű jelentős szerepet kapott mind a folyó vízgazdálkodásában, mind az Alföld mezőgazdasági vízellátásában.

A tervezett megoldás azonban mégsem jelentette volna a folyó teljes értékű hasznosítását. Dr. Mosonyi Emil professzor szenvedélyes érvelése nyomán születtet döntés arról, hogy a Tisza folyón komplex hasznosításra alkalmas vízlépcső épüljön, mely a korábbi tervekben már szereplő duzzasztómű és hajózsilip mellett szerves egységként tartalmazza a villamos energia termelésre alkalmas vízerőművet is.

A létesítmény legnagyobb teljesítménye 11.520 kW, kiépítési víznyelése 300 köbméter másodpercenként, ezt 3 db 4,8 méter átmérőjű Ganz gyártmányú Kaplan turbina hasznosítja. Az esés 0-7,5 méter között változik, az erőtelep átlagos energiatermelése évi 54 millió kWh (mely a kiskörei duzzasztást követően csökkent).

A harmadik blokk üzembe helyezésére 1959-ben került sor. A vízerőmű a – folyami létesítményekre jellemzően az aszályok és az árvizek változó viszonyai között –  átlagában évi 48.000 MWh termelést ért el.