Hulladékégető mű beszámoló 2012/2013
A 6. b osztály látogatása a rákospalotai hulladékégető műben
Évek óta hagyomány iskolánkban, hogy a „Föld napja, víz napja” jeles napok alkalmával üzemlátogatást szervezünk a legnagyobb hazai hulladékhasznosító üzembe.
E látogatások több célt is szolgálnak. Ezek közül az egyik a hulladékhasznosítás, hulladék kezelés problémáját igyekszik bemutatni, illetve a környezetvédelem kérdéseit állítja a tanulók figyelmének középpontjába.
Az idei tanévben a 6. b osztály 20 fővel, Nargang Lajos osztályfőnök vezetésével élt az üzem által felkínált lehetőséggel.
A telephelyet tömegközlekedés segítségével könnyen és gyorsan elértük, és a megbeszélt időpontban nagyon szívélyesen fogadtak bennünket! Először egy tágas, korszerű előadóteremben rövid ismertetőt hallgattunk meg az üzem történetéről és működésének lényegéről. Kérdéseket tehettünk fel, és minket is kikérdeztek a témával kapcsolatosan. Egy rövid baleset megelőzési tájékoztatást követően mindenki választhatott egy neki megfelelő védősisakot, és már indultunk is!
Elsőként egy hatalmas szemétdepót tekintettünk meg egy zárt, üveggel szigetelt teremből. Ez tulajdonképpen egy hatalmas csarnok, ahová a szemétszállító teherautók (közismertebb nevükön, a kukás kocsik) öntik az aznapi terhüket. Innen nagy markolókkal emelik fel a több tonnányi szemetet, és öntik az ún. garatba, amely a kazánokba vezeti a hulladékot. Összesen négy, ilyen egység található ebben az üzemben. A kazánokban akár 1000-1200 C° hőmérséklet is lehet, tehát szinte minden elég bennük. Természetesen vannak olyan anyagok, amelyek bírják ezt a hőfokot (pl. vas, egyéb fémek), illetve képződik salakanyag, illetve hamu is.
Az égetőmű olyam rendszerű, hogy a fémhulladékot eladják, a keletkező füstöt megszűrve és tisztítva engedik a légtérbe. Az égetéskor keletkező hőt villamos áram termelésre, és távhőszolgáltatásra hasznosítják.
Az üzemlátogatás nagyon szervezett és biztonságos volt! Az osztály jelenlevő tagjainak tetszett az, amit láttak, és elmondásuk szerint többet megértettek a környezetvédelemről is.
A program zárásaként a fővárosi köztisztasági szolgáltatást bemutató múzeumot tekinthettük meg. Itt a közel egy évszázados cég régi eszközeit, a takarító személyzet ruházatát és kukás autóit lehetet látni. Ritka és meglepő lehetőségként „kipróbálhattuk” a kiállított eszközöket!
Nagyon örültünk annak, hogy részt vehettünk egy rövid, de nagyon tartalmas bemutatón.