2018. március 22.
Lezajlott a sikeres lengyel-magyar nap

Egy ezer éves barátság újjászületése – Száz éves a modern lengyel állam címmel zajlott le a rendezvény, 2018. március 21-én. 

A Fiatalok Újpestért Egyesület és az Újpesti Károlyi István Gimnáziumszervezésében megvalósuló rendezvénynek ez volt a célja: a  lengyel-magyar kapcsolatok ápolása és lengyel kultúra megismertetése az újpestiekkel, kiemelten az újpesti fiatalsággal a lengyel-magyar barátság napja és Lengyelország újjászületésének 100. évfordulója alkalmából.

A rendezvény nyitányaként a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Lengyel Tanszékének bemutatkozása került sor a 10-11. évfolyam diákjainak. Ezzel egy időben barátságos labdarúgó mérkőzés zajlott a károlyis diákok és a budapesti lengyel általános iskola diákjai között a sportcsarnokban. A meccseket - ahogyan az már lenni szokott - a két nemzet himnusza vezette be. Lakosa Gyula tanár úr szervezésében, a lengyel gimnázium igazgatónőjének és tanárainak jelenléte emellett kiegyenlített mérkőzések zajlottak le.

Eközben az érkező vendégek a budapesti Lengyel Intézet, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Lengyel Tanszékének és az Újpesti Lengyel Kisebbségi Önkormányzatnak a standjaival ismerkedhettek az aulában. Két lengyel légiós hagyományőrző is fogadta a gyerekeket. 

Az esemény kiemelt  újpesti diákok vetélkedője a lengyel kultúráról. Ozsváth Kálmán zsűrielnök vezetésével Joanna Urbańska igazgató asszony (Lengyel Intézet) ás Gaál Jenőné (Észak-Budapesti Tankerületi Központ munkatársa) értékelte a hat középiskola eredményeit. Izgalmas PPT-ket, plakátokat láthatott a népes közönség.

A délután során szakmai konferencia kezdődött. Ezt a rendezvényrészt Dr. Zsigmond Barna Pál alpolgármester úr és Marcin Sokołowski konzul úr köszöntői vezették be.

Az ezt követő szakmai beszélgetések témái voltak:

-          Gerencsér Tibor: a Könyves Gimnázium egykori tanára és a modern lengyel–magyar kapcsolatok úttörője. Beszélgető partner: Hirmann László

-          Szabó Balázs: Lengyel-magyar futballtörténelem és az UTE lengyel kapcsolatai. Beszélgető partner: Antos Gábor

-          Bese Gergő: Czestochowa szerepe a magyar vallási életben.

A jó hangulatú előadásokat kötetlen beszélgetés zárta.

Köszönet a szervezőknek, Antos Gábor és Takács Judit pedagógusoknak, Balla Barbara egyetemi hallgatónak.

 

Fotók: Kerekes György

ANTOS GÁBOR TANÁR ÚR BESZÁMOLÓJA A JELES NAPRÓL 

Lengyeles nap a Károlyiban

„A 2018-as év ünnepi év Lengyelországban. Ünnepeljük meg mi is!” – ezzel a javaslattal keresett meg minket volt diákunk, Balla Barbara, aki jelenleg az ELTE angol-történelem tanári szakos hallgatója. Idén ugyanis 100 éves a modern Lengyelország, miután 1918-ban 123 évnyi felosztás után újjászületett. Bár az újjászületés kerek évfordulója csak novemberben lesz, azonban március 23-a, a lengyel-magyar barátság napja, így a két eseményt összekapcsoltuk és a március 21-i rendezvény az „Egy ezer éves barátság újjászületése – Száz éves a modern lengyel állam” nevet kapta. Célunk az volt, hogy megismertessük a károlyis és az újpesti diákokat, valamint a kerület lakóit a lengyel kultúrával és a két nép barátságával, ezért igyekeztünk sokszínű programot összeállítani és minden korosztályt megszólítani.

Az iskola aulájában standot állított fel az Újpesti Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, a Wysocki Hagyományőrző Egyesület, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Lengyel Tanszéke és a budapesti Lengyel Intézet.

Az alsó tagozat diákjai megismerkedhettek az 1848/49-es szabadságharcban a magyarok oldalán harcoló, lengyel katonákból álló Wysocki légió történetével és fegyvereivel. Nagy élmény volt számukra, hogy a kezükbe foghatták a kardot és a puskát.

A felső tagozatosok és a gimnazisták egy barátságos labdarúgó mérkőzést vívtak a budapesti lengyel iskola diákjaival, amelynek az elején elhangzottak a himnuszok is. A fiúk mellett a lányok is összemérhették foci tudásukat ezen a napon.

A gimnázium tanulói előadást hallhattak a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Lengyel Tanszékének oktatóitól a lengyel nyelvről, történelemről valamint a lengyel szakon való továbbtanulás lehetőségéről.

A nap egyik legfontosabb eseménye a kerületi középiskolák (kiegészülve a Budaörsi Szent Benedek Gimnáziummal) versenye volt a lengyel kultúráról. Minden csapat előzetesen kapott egy-egy feldolgozandó témát, amelyről plakátot kellett készítenie, ill. egy prezentációt bemutatnia. A témák a lengyel konyhától, a valláson át a világot megváltoztató lengyel találmányokig terjedtek. Az előadások végén a csapatok egy totót töltöttek ki a lengyel kultúráról. Hosszas tanácskozás után a zsűri végül az Újpesti Könyves Kálmán Gimnázium csapatát hirdette ki győztesnek. A csapatok a Lengyel Intézet, az Észak-budapesti Tankerület és Újpest Önkormányzatának ajándékait vehették át.

A nap zárásaként szakmai beszélgetésekre került sor, amelyen nagy számban vettek részt az iskola gimnáziumi tanulói, illetve a kerület lakói. A beszélgetéseket Dr. Zsigmond Barna Pál alpolgármester és budapesti Lengyel Nagykövetség képviseletében Marcin Sokołowski Konzul Úr köszöntője nyitotta. Mindketten a két nép ezer évre visszanyúló barátságát hangsúlyozták.

Az első panel beszélgetés során az ELTE történésze, Gerencsér Tibor és az iskola igazgatója, Hirmann László, helytörténész beszélgettek Divéky Adorjánról, aki a XX. század elején Újpesten tanított, majd Lengyelországba került, ahol lerakta a modern lengyel-magyar kapcsolatok alapjait.

A második panelben Szabó Balázs, volt károlyis diák és sportújságíró, valamint Antos Gábor beszélgettek a lengyel futballról. A beszélgetés alatt szóba kerültek a lengyel-magyar szurkolói kapcsolatok és Szusza Ferenc lengyelországi pályafutása is.

A nap zárásaként Bese Gergő atya, a Lengyel Köztársaság Arany Érdemkeresztjének birtokosa tartott előadás a czestochowa-i zarándoklatról és a pálos rend fejlődéséről.

Rendezvényünk nagy sikerrel zárult és elérte a célját, közelebb hozta az újpesti fiatalságot a lengyel-magyar barátság ápolásához.

 

Antos Gábor