Mesevetélkedő az alsó tagozaton
A népmese napját első ízben 2005. szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján rendezték meg. A nap célja, hogy a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint a meseszerető gyerekek és felnőttek ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind a magyar, mind más népek meséi felé.
„Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését. Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az eleinktől kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket!”
(Részlet a Magyar Olvasástársaság 2005-ös felhívásából)
Iskolánkban az alsó tagozaton jó néhány éve mi is megemlékezünk erről a napról egy játékos mesevetélkedő keretében.
Ebben az évben szeptember 26-án reggel minden gyermek meghallgathatott egy népmesét az iskolarádión keresztül, régi tanítványok előadásában, délután pedig az évfolyamonként a Kincskereső teremben mérték össze tudásukat, leleményességüket, bátorságukat, kreativitásukat.
Az elsősök megkeresték az elbújt kecskegidákat, akiket anyjuk kimentett a gonosz farkas hasából, majd összeválogatták a hozzávalókat a hamuba sült pogácsához. A másodikosok apróhirdetéseket olvastak, és azt kellett kitalálniuk, melyik mesehős adta fel a helyi újságban, majd lencsét, babot, borsót válogattak, mint Hamupipőke. A harmadikosok a brémai muzsikusokkal zenéltek, és koronát készítettek. A negyedikesek pedig népmese totót töltöttek ki, majd ők is koronát díszítettek.
Mindenki mesés élményekkel, egy szép könyvjelzővel és egy kis édességgel tért vissza a csoportjába.
Talán jövőre is szívesen jönnek majd megünnepelni a népmese napját!
Buday Vera, Kuhmann Emese
Fotók: Veszprémi Ildikó, Kuhmann Emese és Buday Vera