Magyar Mezőgazdasági Múzeum 5. évfolyam
A kiállítás rögtön egy különlegességgel kezdődött. A terem bal oldalán egy őstulok koponyát, míg jobb oldalon a tárlók felett 4 magyar szürke ökör koponyáját láthattuk. Mind a négy ökör kapitális szarvakkal rendelkezett.
3 életkép következett az ősember korából. Mint tudjuk ebben a korban az ember barlangokban, kunyhókban lakott, és táplálékát vadászattal és halászattal szerezte.
Megnézhettük az őskőkor élővilágát. Olyan fajokat láthattunk köztük, melyeket ma Magyarországon már elképzelni sem tudunk, pl. barlangi medve, gyapjas orrszarvú, mamut.
A következő tárlóban a különböző fajok háziasításának helyét és idejét ismerhettük meg. Hogy könnyen beazonosíthassuk az apró csonttöredékeket, minden csonttöredék mellett láthattuk az állat képét, rajta testrészenként azonosítva a leletet. A Kárpát-medencében ekkor az ember háziállata a juh, a kecske, a szarvasmarha, a sertés és a kutya volt.
A terem jobb oldalán található vitrinekben a háziasítás nyomán fellépő különbségeket láthattuk. Az első két vitrin a szarvasmarha háziasításáról szólt. Ez a tárló mutatta be a magyar szürkemarhát is, mely hazánk jelentős tájfajtája volt a 17-19. században.
A következő három tárló az ember hatására létre jött juh-, ló- és kutyafajták sokszínűségét és változatosságát szemléltette.